Log på

Få adgang til låst indhold, der er forbeholdt dig som medlem.


Gå til Mit FSL

Se dine medlemsoplysninger og skriv beskeder til tillidsvalgte.

Hvor er du ansat?

Vælg hvilken type skole du er ansat på


Nyhed

Ny regel om optjening af lønanciennitet

Fra 1. april 2025 optjener ansatte med under 15 timer om ugen altid halv lønanciennitet. 

Den 1. april 2025 træder en ny regel om optjening af lønanciennitet i kraft for lærere og børnehaveklasseledere på frie grundskoler og efterskoler.

Ved de seneste overenskomstforhandlinger i 2024 aftalte parterne, at ansatte med en beskæftigelse på under 15 timer pr. uge optjener halv lønanciennitet fra den 1. april 2025. 

Indtil da har en beskæftigelsesgrad på under 15 timer om ugen betydet, at man optjener lønanciennitet svarende til beskæftigelsesgraden. Ansatte med en beskæftigelsesgrad på 25 procent har derfor tidligere skullet arbejde i fire år for at optjene ét års lønanciennitet. 

Fra 1. april 2025 forbedres vilkårene for deltidsansatte under 15 timer om ugen, så de fremover skal arbejde to år for ét års lønanciennitet.

Er du ansat med under 15 timer om ugen, skal du derfor sikre, at skolen er opmærksom på, at du fra den 1. april 2025 optjener halv lønanciennitet.

Hvis der tidligere er indgået en aftale med skolen om, at du optjener fuld lønanciennitet, gælder denne aftale stadig, og den påvirkes dermed ikke af de nye regler.

Del link

Du kan nemt dele linket til denne side med en kollega, din tillidsrepræsentant eller på dine sociale medier

Del link

Du kan nemt dele linket til denne side med en kollega, din tillidsrepræsentant eller på dine sociale medier

15. sep.

Har du været deltidsansat, kan du have krav på ekstra mertidsbetaling

Faglig voldgift skal afklare sag om mertidsbetaling for deltidsansatte. Deltidsansatte, som har fået opgjort merarbejde, skal registrere sig, så deres sag ikke forældes.

Læs mere
27. aug.

Mød kandidaterne til formandskabet til valgmøder i kredsene

Kandidaterne til de to poster som formand og næstformand i Frie Skolers Lærerforening deltager på vælgermøder i hele landet

Læs mere
5. aug.

Ny aftale om aflønning for praktikopgaver er trådt i kraft

Ny aftale slår fast at, praktikopgaver enten skal tælle som arbejdstid eller medføre et tillæg på 50 procent. Aftalen fastlægger desuden tillæg for forskellige praktikopgaver.

Læs mere
27. jun.

Ny barselsberegner giver nye muligheder og bedre overblik

Som medlem kan du nu lave din egen barselsberegning på Frie Skolers Lærerforening hjemmeside

Læs mere
18. aug.

De frie skolers funktionsoverenskomst giver netop plads til flere fagligheder

Det er helt centralt for de frie grundskoler at kunne ansætte dem, man finder bedst egnet til opgaven. Men den frihed forsvinder med en uddannelsesoverenskomst, påpeger FSL-formand i debatsvar.

Læs mere
5. aug.

Lærere på private skoler er lærere – uanset uddannelsesbaggrund

Det er et vigtigt grundprincip, at dem, der ansættes i undervisningen på en fri skole, arbejder på læreroverenskomsten, skriver Frie Skolers Lærerforening i svar til privatskolernes formand.

Læs mere
4. jul.

A4 bedriver clickbait – medlemstallet i sig selv er kun vigtigt for de gule fagforretninger

Det giver ingen mening at sammenligne de gule fagforretninger med fagforeninger, skriver formanden for Frie Skolers Lærerforening.

Læs mere
1. maj

En 1. maj tale om frihed, fremtid og fagbevægelse

Vi har aldrig råd til at spare på skolen, og vi har da særligt ikke råd i en situation, hvor skolen skal stå stærkt i blæsten fra en uforudsigelig og utilregnelig verden.

Læs mere