Log på

Få adgang til låst indhold, der er forbeholdt dig som medlem.


Gå til Mit FSL

Se dine medlemsoplysninger og skriv beskeder til tillidsvalgte.

Hvor er du ansat?

Vælg hvilken type skole du er ansat på


Nyhed

Frie Skolers Lærerforening skal have ny formand

Monica Lendal Jørgensen genopstiller ikke som formand, så foreningen skal til november vælge sin femte formand

Når repræsentantskabet mødes til november, skal der vælges en ny formand for Frie Skolers Lærerforening.

Det står klart, efter at den nuværende formand, Monica Lendal Jørgensen, har meddelt, at hun ikke genopstiller.

Monica Lendal Jørgensen har været en del af foreningens politiske ledelse i 14 år – fire år som formand, ti år som næstformand. Monica Lendal Jørgensen understreger, at det har været en svær beslutning for hende at træffe:

»Det har krævet mange og lange overvejelser, men jeg er afklaret og sikker på, at det er den rigtige beslutning«, siger hun. Monica Lendal Jørgensen mener desuden, at tidspunktet er rigtigt.

»Jeg er 59 år, så det er nu, hvis jeg gerne vil prøve kræfter med noget nyt, og det vil jeg gerne«, siger hun.

Monica Lendal Jørgensen forsikrer, at hun ikke har et andet job på hånden: »Slet ikke. Og jeg må se, hvad der kommer min vej«. Samtidig understreger formanden, at det er med god samvittighed, at hun giver tøjlerne videre:

»Foreningen står et rigtig godt sted. Vi har flere medlemmer end nogensinde, medlemstilfredsheden er høj, og jeg oplever, at der er masser af gode kræfter, som er klar til at lede foreningen videre. Og det glæder mig og gør mig tryg, for selv om jeg nu stopper som formand, er foreningen jo stadig mit andet barn«. 

Jeg er 59 år, så det er nu, hvis jeg gerne vil prøve kræfter med noget nyt, og det vil jeg gerne

Monica Lendal Jørgensen

Formand for Frie Skolers Lærerforening

Blå bog: 

Monica Lendal Jørgensen (f. 1966) er den fjerde formand i foreningens 50-årige historie. Hun er uddannet fra Haslev Seminarium i 1990. Samme år blev hun ansat som lærer på Vor Frue Skole – en katolsk privatskole i Næstved. 

Del link

Du kan nemt dele linket til denne side med en kollega, din tillidsrepræsentant eller på dine sociale medier

Del link

Du kan nemt dele linket til denne side med en kollega, din tillidsrepræsentant eller på dine sociale medier

Seneste nyheder

Seneste debatindlæg