Log på

Få adgang til låst indhold, der er forbeholdt dig som medlem.


Gå til Mit FSL

Se dine medlemsoplysninger og skriv beskeder til tillidsvalgte.

Hvor er du ansat?

Vælg hvilken type skole du er ansat på


Nyhed

Kredsmøder giver dig indflydelse på næste overenskomst

Foreningens otte kredse inviterer i løbet af foråret til møder, hvor du som medlem kan få indflydelse på, hvilke krav foreningen skal stille til næste overenskomstforhandling 

Vil du være med til at påvirke din næste overenskomst? 

I løbet af foråret kan du få indflydelse på dine fremtidige arbejdsvilkår, når foreningens otte kredse inviterer til kravopstillingsmøder op til OK26.

På møderne skal medlemmerne i den enkelte kreds beslutte, hvilke krav kredsen vil stille til den kommende overenskomstforhandling. 

Din mening er vigtig
Kravopstillingsmøderne er en vigtig del af foreningens arbejde for at sikre, at medlemmernes ønsker og behov kommer med ind til forhandlingsbordet. 

Foreningen har desuden gennemført en spørgeskemaundersøgelse, hvor mere end 1.000 medlemmer har givet deres personlige input til den næste overenskomst. 

På kredsenes kravopstillingsmøder vil foreningens formand eller næstformand guide dig og de andre deltagere gennem en proces, hvor I i fællesskab finder frem til kredsens krav. 

Mødet og din mening vigtige, så sæt kryds i kalenderen og kom til kravopstillingsmøde i din lokale kreds. 

Læs mere og tilmeld dig mødet i din lokale kreds:

Er du i tvivl om, hvilken kreds du tilhører? Find svar på kredskortet

Del link

Du kan nemt dele linket til denne side med en kollega, din tillidsrepræsentant eller på dine sociale medier

Del link

Du kan nemt dele linket til denne side med en kollega, din tillidsrepræsentant eller på dine sociale medier

15. sep.

Har du været deltidsansat, kan du have krav på ekstra mertidsbetaling

Faglig voldgift skal afklare sag om mertidsbetaling for deltidsansatte. Deltidsansatte, som har fået opgjort merarbejde, skal registrere sig, så deres sag ikke forældes.

Læs mere
27. aug.

Mød kandidaterne til formandskabet til valgmøder i kredsene

Kandidaterne til de to poster som formand og næstformand i Frie Skolers Lærerforening deltager på vælgermøder i hele landet

Læs mere
5. aug.

Ny aftale om aflønning for praktikopgaver er trådt i kraft

Ny aftale slår fast at, praktikopgaver enten skal tælle som arbejdstid eller medføre et tillæg på 50 procent. Aftalen fastlægger desuden tillæg for forskellige praktikopgaver.

Læs mere
27. jun.

Ny barselsberegner giver nye muligheder og bedre overblik

Som medlem kan du nu lave din egen barselsberegning på Frie Skolers Lærerforening hjemmeside

Læs mere
18. aug.

De frie skolers funktionsoverenskomst giver netop plads til flere fagligheder

Det er helt centralt for de frie grundskoler at kunne ansætte dem, man finder bedst egnet til opgaven. Men den frihed forsvinder med en uddannelsesoverenskomst, påpeger FSL-formand i debatsvar.

Læs mere
5. aug.

Lærere på private skoler er lærere – uanset uddannelsesbaggrund

Det er et vigtigt grundprincip, at dem, der ansættes i undervisningen på en fri skole, arbejder på læreroverenskomsten, skriver Frie Skolers Lærerforening i svar til privatskolernes formand.

Læs mere
4. jul.

A4 bedriver clickbait – medlemstallet i sig selv er kun vigtigt for de gule fagforretninger

Det giver ingen mening at sammenligne de gule fagforretninger med fagforeninger, skriver formanden for Frie Skolers Lærerforening.

Læs mere
1. maj

En 1. maj tale om frihed, fremtid og fagbevægelse

Vi har aldrig råd til at spare på skolen, og vi har da særligt ikke råd i en situation, hvor skolen skal stå stærkt i blæsten fra en uforudsigelig og utilregnelig verden.

Læs mere