Log på

Få adgang til låst indhold, der er forbeholdt dig som medlem.


Gå til Mit FSL

Se dine medlemsoplysninger og skriv beskeder til tillidsvalgte.

Hvor er du ansat?

Vælg hvilken type skole du er ansat på


Nyhed

16 nye minikurser i skoleåret 2024/25

Brug 2,5 time på en sundere stemme, bedre sorghåndtering og sikker brug af kunstig intelligens

Emnerne på foreningens minikurser i skoleåret 2024/25 kommer vidt omkring. Minikurserne er for dig, som gerne vil have enkle, håndgribelige værktøjer, som du kan bruge i din hverdag som lærer.

I løbet af skoleåret kan du få effektive tips til at bruge din stemme mere sundt, du kan få et bedre beredskab til at hjælpe elever i sorg, og så kan du blive fortrolig med et smart redskab til sikker brug af kunstig intelligens i din undervisning. 

Alle minikurser varer fra kl. 16.30-19.00.

Se alle minikurser

Del link

Du kan nemt dele linket til denne side med en kollega, din tillidsrepræsentant eller på dine sociale medier

Del link

Du kan nemt dele linket til denne side med en kollega, din tillidsrepræsentant eller på dine sociale medier

15. sep.

Har du været deltidsansat, kan du have krav på ekstra mertidsbetaling

Faglig voldgift skal afklare sag om mertidsbetaling for deltidsansatte. Deltidsansatte, som har fået opgjort merarbejde, skal registrere sig, så deres sag ikke forældes.

Læs mere
27. aug.

Mød kandidaterne til formandskabet til valgmøder i kredsene

Kandidaterne til de to poster som formand og næstformand i Frie Skolers Lærerforening deltager på vælgermøder i hele landet

Læs mere
5. aug.

Ny aftale om aflønning for praktikopgaver er trådt i kraft

Ny aftale slår fast at, praktikopgaver enten skal tælle som arbejdstid eller medføre et tillæg på 50 procent. Aftalen fastlægger desuden tillæg for forskellige praktikopgaver.

Læs mere
27. jun.

Ny barselsberegner giver nye muligheder og bedre overblik

Som medlem kan du nu lave din egen barselsberegning på Frie Skolers Lærerforening hjemmeside

Læs mere
18. aug.

De frie skolers funktionsoverenskomst giver netop plads til flere fagligheder

Det er helt centralt for de frie grundskoler at kunne ansætte dem, man finder bedst egnet til opgaven. Men den frihed forsvinder med en uddannelsesoverenskomst, påpeger FSL-formand i debatsvar.

Læs mere
5. aug.

Lærere på private skoler er lærere – uanset uddannelsesbaggrund

Det er et vigtigt grundprincip, at dem, der ansættes i undervisningen på en fri skole, arbejder på læreroverenskomsten, skriver Frie Skolers Lærerforening i svar til privatskolernes formand.

Læs mere
4. jul.

A4 bedriver clickbait – medlemstallet i sig selv er kun vigtigt for de gule fagforretninger

Det giver ingen mening at sammenligne de gule fagforretninger med fagforeninger, skriver formanden for Frie Skolers Lærerforening.

Læs mere
1. maj

En 1. maj tale om frihed, fremtid og fagbevægelse

Vi har aldrig råd til at spare på skolen, og vi har da særligt ikke råd i en situation, hvor skolen skal stå stærkt i blæsten fra en uforudsigelig og utilregnelig verden.

Læs mere