Log på

Få adgang til låst indhold, der er forbeholdt dig som medlem.


Gå til Mit FSL

Se dine medlemsoplysninger og skriv beskeder til tillidsvalgte.

Hvor er du ansat?

Vælg hvilken type skole du er ansat på


Kurser og arrangementer

Undersøgende matematik – et ekstra gear

KurserLærerkurser
  • Dato og tid

    fra 10. marts 2026 kl. 09.30
    til 11. marts 2026 kl. 15.15
  • Tilmeldingsfrist

    24. januar 2026 kl. 23.30
  • Sted

    Hornstrup Kursuscenter

    Kirkebyvej 33

    7100 Vejle DK

  • Kontakt

    Frie Skolers Lærerforening

    Tlf: 87469110

    kursus@fsl.dk

Priser

  • Medlem af FSL m. overnatning 4595.00 DKK.
  • Ikke medlem af FSL m. overnatning 5450.00 DKK.
  • Medlem af FSL uden overnatning 3995.00 DKK.
  • Ikke medlem af FSL uden overnatning 4850.00 DKK.
 

Hvad er undersøgende matematikundervisning?

Hvordan ser det ud i praksis?

Hvorfor skal vi overhovedet bruge tid på det? 

Det er omdrejningspunkterne for dette FSL-Lærerkursus, som målrettet matematiklærere i hele skoleforløbet på de frie skoler og i folkeskolen. 

På kurset får du hverdagsnære svar på, hvordan du tilrettelægger en undersøgende matematikundervisning. Du bliver bevidst om, hvilke udfordringer der er ved denne tilgang til matematikken. Og du lærer, hvorfor en dialogisk tilgang til din undervisning kan understøtte den undersøgende matematik. 

Vi dykker helt konkret ned i, hvordan faglige pointer kan understøttes af undersøgelser, og hvordan det undersøgende kan blive det ekstra gear, der kan være med til at åbne elevernes forståelse for matematikfaget. 

Du får selvfølgelig gode idéer til nye undersøgende aktiviteter. Men du får også tips til, hvordan du kan justere på eksisterende opgaver og aktiviteter, så de får en mere åben og undersøgende karakter. 

Vi kommer omkring principper som Det tænkende klasserum, Low floor High Ceiling og andre didaktiske greb, som kan være med til at understøtte arbejdet. 

Kurset er praksisnært, og undervisningen består af oplæg, øvelser, refleksioner og videndeling, hvor du inddrager erfaringer fra din egen undervisning. 

Hvad får du ud af at deltage? 

  • Teoretisk viden om undersøgende matematikundervisning

  • Redskaber til at organisere undersøgende matematikundervisning.
  • Masser af idéer til at arbejde med undersøgende matematikundervisning på forskellige klassetrin og i forskellige faglige domæner af matematikfaget.

  • En høj grad af kobling til din hverdag, da du inddrager dine egne erfaringer og undervisningsmaterialer som en integreret del af kurset.

 Praktisk 

Hvis du bruger et bestemt læremiddel til matematik, så tag det gerne med, så vi kan drage paralleller til det, du lærer på kurset og det materiale, du selv anvender.

Medbring gerne gode traditioner, du har fra din egen praksis med fokus på undersøgende matematik.

Medbring tablet eller computer, da vi også skal undersøge digitale værktøjer i forhold til det undersøgende arbejde. Medbring gerne den slags enhed, som dine elever skal arbejde på i undervisningen. 

Målgruppe

Matematiklærere på alle klassetrin. 

Om underviseren

Kurset ledes af Bo Kristensen, pædagogisk konsulent i matematik ved Center for Undervisningsmidler i UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole:  ”Jeg har lavet matematikbøger og andre undervisningsmaterialer, der alle har haft fokus på at få eleverne til at tænke mere, ikke mindre i matematikundervisningen. Når jeg er særligt optaget af de undersøgende tilgange, er det netop fordi de sætter eleverne i centrum som aktive og nysgerrige opdagelsesrejsende i matematikkens verden, der gennem samarbejde, fordybelse, kommunikation og argumentation finder mønstre i verden omkring dem og undersøger dem ved hjælp af matematikken. Den verden glæder jeg mig til at dykke ned i sammen med jer på kurset.”


Mulighed for støtte
Det er muligt at søge støtte fra Den Statslige Kompetencefond. Du kan søge støtte til kursusgebyr og kørsel, men skolen skal medfinansiere med f.eks. dækning af arbejdstid. Vær opmærksom på hvornår fonden er åben for ansøgninger og søg i god tid. Sådan søger du støtte

Betingelser

  • Fuld forplejning er inkluderet i kursusprisen. Også hvis du fravælger overnatning.
  • Overnatning er på eneværelse.
  • Du kan afmelde dig kurset indtil 6 uger før afholdelsen, herefter refunderes kursusbetalingen ikke.
  • Oplysning om medlemskab fremgår af fakturaen.
  • Dato og tid

    fra 10. marts 2026 kl. 09.30
    til 11. marts 2026 kl. 15.15
  • Tilmeldingsfrist

    24. januar 2026 kl. 23.30
  • Sted

    Hornstrup Kursuscenter

    Kirkebyvej 33

    7100 Vejle DK

  • Kontakt

    Frie Skolers Lærerforening

    Tlf: 87469110

    kursus@fsl.dk

Priser

  • Medlem af FSL m. overnatning 4595.00 DKK.
  • Ikke medlem af FSL m. overnatning 5450.00 DKK.
  • Medlem af FSL uden overnatning 3995.00 DKK.
  • Ikke medlem af FSL uden overnatning 4850.00 DKK.

Del link

Du kan nemt dele linket til denne side med en kollega, din tillidsrepræsentant eller på dine sociale medier

Del link

Du kan nemt dele linket til denne side med en kollega, din tillidsrepræsentant eller på dine sociale medier

Har du spørgsmål eller idéer til kurser?

Kommende kurser

Webinar for nye lærere på frie skoler

Alle kredseKurser

Få den bedste start i dit nye job, når foreningens konsulenter gennemgår de vigtigste ting, du skal vide om arbejdstid, løn og arbejdsvilkår i dit nye lærerliv.

fra 23. sep. 2025, 15.00
til 23. sep. 2025, 16.00
Tilmeld senest 23. september 2025, 09.00
i mail

Fake eller fakta? Bliv klogere på AI i undervisningen (Aabybro)

Kreds 1KurserMinikurser

“Hvor mange fingre har personen på billedet? Vent… er det kun mænd, der er læger og piloter?” Velkommen til den fascinerende men også forvirrende, dilemmafyldte og til tider skræmmende verden af generativ AI. De voldsomme teknologiske kræfter bag kunstig intelligens kan skabe billeder, tekster, lyd, video og historier på få øjeblikke. Og resultaterne er ofte […]

fra 2. okt. 2025, 16.30
til 2. okt. 2025, 19.00
Tilmeld senest 18. september 2025, 09.00
Aabybro

Webinar for nye lærere på frie skoler

Alle kredseKurser

Få den bedste start i dit nye job, når foreningens konsulenter gennemgår de vigtigste ting, du skal vide om arbejdstid, løn og arbejdsvilkår i dit nye lærerliv.

fra 2. okt. 2025, 19.30
til 2. okt. 2025, 20.30
Tilmeld senest 02. oktober 2025, 13.30
i mail

Humor i undervisningen – de bedste teknikker og de værste fælder (Brabrand)

Kreds 2KurserMinikurser

Humor kan være et mirakelmiddel i din undervisning Et mirakelmiddel fordi humor bryder med vanetænkning, humor skaber nye tankeforbindelser og ikke mindst så kan humor styrke elevernes relationer, kreativitet og motivation. Og heldigvis behøver du hverken være standupkomiker eller specielt sjov for at bruge humor i din undervisning. Men humor er også uforudsigelig, flertydig og […]

fra 7. okt. 2025, 16.30
til 7. okt. 2025, 19.00
Tilmeld senest 23. september 2025, 09.00
Brabrand

Grafisk facilitering: Alle kan lære at tegne

Et gratis videokursus for medlemmer af Frie Skolers Lærerforening